به وب سایت اطلاع رسانی«مجتمع آموزشی پژوهشی تبلیغ» خوش آمدید. .مقام معظم رهبــــری (مدظله العالی) فـرمـودنــد: «حوزه های علميـــــه بايد به سـوی تـخـصـصـــی شـدن حرکــت کننــد.»
نام کاربری :   
کلمه عبور :   

اخبار > اکران خصوصی فیلم رستاخیز در معاونت تبلیغ حوزه های علمیه


با حضور معاون تبلیغ و کارشناسان رسانه برگزار شد

اکران خصوصی فیلم رستاخیز در معاونت تبلیغ حوزه های علمیه

جلسه خصوصی اکران و بررسی فیلم رستاخیز روز سه شنبه 94/4/24 در سالن رسانه معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی با حضور کارشناسان رسانه، برخی از معاونین حوزه های علمیه و تهیه کننده فیلم برگزار شد.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ٢٤ تير ١٣٩٤

 شماره خبر : ٣٦٣٧٠٥ / تعداد بازدید : 86250

پس از اکران، جلسه نقد و بررسی این فیلم با حضور کارشناسان رسانه به همراه تهیه کننده فیلم آقای علیقلی زاده برگزار شد. در این نشست معاونین حوزه به نقد و بررسی فیلم پرداختند. تهیه کننده فیلم ضمن بیان روند تولید فیلم از اکران فیلم در روز عید فطر خبر داد.

پس از اکران خصوصی فیلم رستاخیز در معاونت تبلیغ حوزه های علمیه مطرح شد:

حجه الاسلام والمسلمین نبوی: اگر مسئولیت اکران این فیلم به عهده من بود به هیچ وجه اجازه اکران نمی دادم.

 

حجه الاسلام والمسلمین نبوی معاون تبلیغ وآموزشهای کاربردی حوزه های علمیه روز سه شنبه 94/4/23 پس از تماشای فیلم اصلاح شده رستاخیز نظرخود را در باره این فیلم بیان کردند

ایشان بیان داشت: به نظر من این فیلم ضمن اینکه باید در حد زحماتی که عوامل آن کشیده اند باید تشکر کرد اما واقعیت این است که فیلم چند اشکال جدی دارد؛ یکی از مهمترین اشکالات آن این است که به دلیل ساختار به هم ریخته آن، کسی که این فیلم را می بیند اگر بیرون مرزها باشد یک تلقی مناسبی از امام حسین علیه السلام به او دست نمی دهد و در داخل کشور هم هیچ اثر پیش برنده و یا تقویت کننده ای به مخاطب القاء نمی کند بلکه برعکس، دیدگاه مخاطب نسبت به واقعه کربلا و عاشورا تضعیف می شود. اما درباره مسائل محتوایی کار حقیقتا در این فیلم اشتباهات متعدد و بسیار زیادی که با نقل های مشهور تاریخی و مقاتل معتبر مغایر است وجود دارد. من نمی دانم با توجه به اینکه این فیلم یک فراز مهمی از تاریخ اسلام را به تصویر می کشد و دارای حساسیت فوق العاده ای است از چه کارشناسانی استفاده شده است؟ اینکه گاهی گفته می شود فیلمنامه را به مراجع داده ایم کدام مرجع این فیلمنامه ها را تأیید کرده است؟ مگر مراجع بزرگوار کارشان کم است که بتوانند فیلمنامه بخوانند و تأیید کنند؟ از این جهت به نظرم می رسد این فیلم مطلقا به لحاظ ساختاری و محتوایی فیلم قوی و مناسبی نیست و اکران آن نه تنها موجب تقویت گرایش های دینی نیست، بلکه در مواردی وهن بعضی از شخصیت هایی مثل حضرت ابالفضل علیه السلام است. بدین جهت اگر مسئولیت اکران این فیلم به عهده من بود و می توانستم تصمیم بگیرم به هیچ وجه اجازه اکران نمی دادم.

برخی ازاشکالات این فیلم که با حضور جمعی از کارشناسان طی یک جلسه کارشناسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، عبارتند از:

1-    با توجه به اینکه حادثه عاشورا از نظر شیعیان یکی از مهمترین فرازهای تاریخ اسلام محسوب می شود، این فیلم به هیچ وجه نتوانسته حتی بخشی از این واقعه مهم را به نمایش بگذارد؛ بلکه فقط تکه برداری های ناشیانه ای از این حادثه بزرگ تاریخی دارد.

2-    فیلم رستاخیز، به دلیل ساختار به هم ریخته آن، نه در خارج از کشور می تواند تصویر مناسبی از حادثه عاشورا نشان دهد و نه در داخل می‏تواند پیش برنده و ارتقاء بخش ذهن مخاطبان باشد؛ بلکه به نظر می‏رسد چهره موجود از امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش را در ذهن مخاطبان تخریب می کند.

3-    از نظر تأثیر گذاری در حوزه معنوی، عاطفی، حماسی و عقلانی بسیار ضعیف است.

4-    در مقدمه فیلم آمده: «معاویه برخلاف پیامبر و خلفا برای خود جانشین تعیین کرد»، این جمله به معنای ردیه بر علیه واقعه غدیر خم و انتخاب امیرالمؤمنین علیه السلام توسط رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم است.

5-    در مقدمه فیلم آمده: «معاویه به آرای مردم تمکین نکرد و فرزندش را به خلافت برگزید»، آیا به راستی رأی گیری انجام شده بود.

6-    امام حسین علیه السلام و اصحاب آن حضرت، هرچند از زبان مخالفین، به عنوان فتنه ‏گر معرفی می شوند که این مسئله در شرایط فعلی این ذهنیت را به مخاطب می دهد که می‏شود فردی مانند امام حسین علیه السلام فتنه‏ گر معرفی گردد درحالیکه به سپاهیان دشمن حتی یکبار هم توصیف فتنه‏ گر القاء نمی‏ شوند.

7-    نشان دادن چهره ابالفضل العباس علیه السلام به ‏گونه‏ ای که موجب وهن این شخصیت بزرگ دینی در ذهن مخاطبان می‏ گردد.

8-    انتخاب یک هنرپیشه با چهره‏ ای آرایش شده و هنرمندی منفی در فتنه 88 برای نقش حضرت عباس علیه السلام.

9-    در این فیلم تحریف تاریخ عاشورا به وفور صورت گرفته است که به عنوان نمونه موارد ذیل بیان می گردد:

*     حضرت مسلم علیه السلام پس از دستگیری در چاه نشان داده می شود.

*     چهره ی حضرت مسلم ابن عقیل علیه السلام در این فیلم چهره ای کریه به تصویر کشیده شده است.

*     بعضی از مطالب ارائه شده در گفتگوی حضرت عباس علیه السلام با شمر وهمچنین گفتگوی آن حضرت با حضرت زینب سلام الله علیها غیر واقعی است.

*     حمله به خیام حرم قبل از شهادت امام حسین علیه السلام نشان داده شده است.

*     در نبردهای تن به تن، بیشتر یاران امام حسین علیه السلام به شهادت می رسند؛ نه سپاهیان دشمن.

*     حرّ بن یزید ریاحی در اواسط جنگ به شهادت می رسد؛ نه در اوایل آن و همچنین به دست ایشان کسی از سپاه دشمن کشته نمی شود.

*     بکیر بن حرّ تا لحظه حمله به خیمه ها و بعد از شهادت همه بنی هاشم حتی ابالفضل العباس زنده و بعد شهید می‏شود.

*     در این فیلم شخصیتی با نام حرمله وجود ندارد!

*     هیچ یک از پیام های اصلی سید الشهداء علیه السلام مانند هیهات منا الذله در فیلم وجود ندارند.

*     نقش بسیاری از شخصیت های بارز و تأثیرگذار حادثه عاشورا مثل حضرت زینب سلام الله علیها، حضرت علی اکبر علیه السلام مطرح نمی‏ شود و یا تأثیر آنها بسیار کمرنگ است. ولی افرادی مثل بکیر بن حرّ نقش اصلی فیلم را بازی می کنند.

*     در این فیلم بر خلاف مقاتل و تاریخ صحیح شیعی حضرت علی اصغر علیه السلام در قالب یک کودک 3-2 ساله به تصویر کشیده شده است!!!

*     وقتی از امام حسین علیه السلام سؤال می‏شود که چرا جنگ می‏ کنید نه تنها جوابی مطرح نمی‏ شود؛ بلکه حضرت ابالفضل علیه السلام صحنه را به هم می زند و هیچ پاسخی ارائه نمی‏شود.

10-              کلیسا، دین مسیحیت و آموزه های آن به عنوان مظهر آرامش، امنیت و عواطف انسانی به مخاطب معرفی می‏شود.

11-              چهره پردازی از معاندین در این فیلم شیک و تمیز و شاداب و حتی گاهی تمیزتر و شاداب تر از یاران امام حسین علیه السلام است.

12-              این فیلم با نمایش مکرر بدن های لخت مردان در صحنه های مختلف، موجب ترویج برهنگی است.

همچنین درفیلم رستاخیز اشکالات فنی فراوانی وجود دارد که ازپرداختن به آن خودداری می‏ شود.


 
نسخه چاپي                                             || بازگشت به ابتدای صفحه ||
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلی     |     ارتباط با ما      |         درباره ما
 
پاسخ به پیامهای ارسالی

تمامی حقوق این پایگاه متعلق به مجتمع آموزشی پژوهشی تبلیغ می باشد.

enlightenedبازگشت به ابتدای صفحه سایت